The key South American Women’s Rugby event of the year 2021 will take place this Friday and Saturday in Montevideo. The two finalists from the 2021 South American (SAR) 7’s will qualify for the 2021 Rugby Sevens World Cup in South Africa.
Ten Latin American countries will compete in the Sudamérica Rugby tournament. The competitors will compete in two pools of five. The group stage will be followed by the finals which will determine who goes to South Africa and who are the 2021 Valentín Martínez champions.
The ten competiting countries are Argentina, Brazil, Chile, Colombia, Costa Rica, Guatemala, Panama, Paraguay, Peru, and Uruguay. Brazil are favorites to win the tournament. As Yaras competed at the 2009 World Cup in Dubai, the 2013 World Cup in Moscow and the 2018 World Cup in San Francisco.
The tournament will take place at Carrasco Polo Club in Montevideo. Matches will be streamed live on the SAR app.
PLAYER ROSTERS
ARGENTINA
Brisa Trigo Alday (Universitario de Córdoba), Dolores Berti (Los Tordos), Deborah Fretes Hernández (Alma Juniors, de Santa Fe), Renata Giraudo (Universitario de Córdoba), Sofía González (SITAS), Gimena Mattus (Catamarca), Andrea Moreno (Alberdi, de Tucumán), Florencia Moreno (Aguará Guazú, Tucumán), María Luján Taladrid (La Plata), Celeste Pezzella (Centro Naval), Micaela Pallero (Marabunta , Ángela Juárez (Alberdi, Tucumán), Malena Díaz (Universitario de Córdoba), Azul Medina (Cardenales)
BRAZIL
Luiza Campos (capt. – Charrua), Raquel Kochhann (Charrua), Mariana Nicolau (São José), Isadora Cerullo (Niteroi), Marina Fioravanti (Band Saracens), Bianca Silva (Leoas de Paraisópolis), Thalia Costa (Delta), Aline Furtado (USP), Silvana Santos (Leoas de Paraisópolis), Andresa Alves (Charrua), Marcelle Souza (Charrua), Gabriele Lima (Charrua)
CHILE
Nathaly Badilla (Old Reds), Pier Angela Colombo (Panteras), Antonieta Badilla (Old Reds), Gissel Castañeda (Vína Old Boys) & Girls, Daniela Baeza (Wallmapu), Valeria Vera Solís (VARC), Jelena Salopek (Arua), Carla Jorquera Arriagada (VARC), Daniela Rojas (Panteras), Catalina Miranda (Panteras), Catalina Villaroel (Viña Old Boys & Girls
*Chile’s roster contains 11 rather than 12 players.
COLOMBIA
Laura Valentina Álvarez Silva (Minotaruos), Maria Isabel Arzuaga González (Duendes), Daniela Alejandra Alzate Moncada (Rhinos Feme), Valeria Muñoz Cuartas (Copacabana), Nicole Jocelin Acevedo Tangarife (Athalantas), Maribel Mestra Díaz (Duendes), Valentina Tapias Cano (Juncos), Laura Mejía Diosa (Copacabana), Maria Camila Lopera Valle (Athalantas), Juliana Soto Espinosa (Gatos), Yamileth Andrea Ramírez Agudelo (Rhinos Feme), Leidy Viviana Soto Espinosa (Gatos)
COSTA RICA
Laura Artavia (Universitarios), Isabel Carballo (Universitarios), Jazmín Castillo (WAK), Silvia Castillo Román (WAK), Connie Cope (Universitarios), Amy Guvarra (Bucaneros), Laura Ortíz (Universitarios), Deuyani Valenciano (Cadejos), Jeniffer Méndez (WAK), Cheryl Watson (Cadejos), Mayra Villegas (WAK), Xiomara Bello Bolivár (Cartago)
GUATEMALA
María Fernanda Acabal (Valkirias), Sofía Menjivar (Wakax), Martika Alvarado (Wakax), Susy Zamora (Legendarias), Dafne García (Quetzales), Keren María Alvarado (Quetzales), Alison García (Quetzales), Lucía Azurdia (Sololá), Melannie García (Quetzales), Nancy Toledo (Wakax), Lesly González Herrera (Ix U), Luz Amaya Prada (Ix U)
PANAMA
Ericka Traña (Lycans), Mayzuyali Webly Aldeano (Lycans), Noemí Sánchez (Lycans), Sandra Secchi (Cuervos), Allis González (Targaryens), Cherry Pérez (Targaryens), Edith Vergara (Lycans), Milagros Rodríguez (Targaryens), Nayarit Tack Véliz (Dragones), Génesis Sanjur Ríos (Dragones), Gillian Cedeño Pérez (Titanes), Jackelyn Foster Vasqúez (Titanes)
PARAGUAY
Paula Denis Mario (Old King), Romina González (San José), Gabriel Benegas (Old King), María Elena Gauto (Santa Clara), María Miguelia Escobar (Santa Clara), Ingrid Alfonso (Cristo Rey), Lucero Viveros (Cristo Rey), Cinthia Cristaldo (Cristo Rey), Giulietta Romero Ayala (San José), Kamyla Romero Ayala (San José), Liz Romero (Asunción), María Méndez (Old King)
PERU
Beatriz Orcotoma Guizado (Leones de San Marcos), Josselyn Caja Granda (Alumni), María Gracia Domínguez Oliva (Zuma), María Pía Jiménez Buscaglia (Alumni), Melissa Vargas de la Jara (Zuma), Michella Ríos Lezama (Jaguares Trujillo), Michelle Flores Cordero (Zuma), Natalia Correa Cornejo (Leones de San Marcos), Nayely Sánchez Almeyda (Blues), Raysa Gonzales Rúiz (Flaming Lions), Samantha Chuquivala Pérez de Velasco (Blues), Stephany Márquez Vaquerizo (Leones de San Marcos)
URUGUAY
Antonella Verocai (Vaimaca), Lucía Brum Díaz (Círculo de Tenis), Ana Paula Errecalde (Vaimaca), Maite Hernández (Círculo de Tenis), Cecilia Verocai (Verocai), María Eugenia Cruces (Círculo de Tenis), Ana Lucia Zunino (Lobos), Tatiana Merli (Círculo de Tenis), Victoria Merli ( (Círculo de Tenis)), Estefanía Pérez Giménez (Lobos), Maia Bustamante Roldán (Círculo de Tenis), Bárbara Petrik (Lobos)
POOLS
POOL A | POOL B |
Argentina | Chile |
Brazil | Colombia |
Costa Rica | Panama |
Guatemala | Paraguay |
Uruguay | Peru |
2021 WOMEN’S SOUTH AMERICAN 7’s – FIXTURES
DAY ONE – November 12
9:00am – Uruguay vs Argentina
9:22am – Brazil vs Costa Rica
9:44am – Chile vs Colombia
10:06am – Paraguay vs Peru
11:08am – Brazil vs Guatemala
11:30am – Uruguay vs Costa Rica
11:52am – Paraguay vs Panama
12:14pm – Colombia vs Peru
1:26pm – Argentina vs Brazil
1:48pm – Uruguay vs Guatemala
2:10pm – Chile vs Paraguay
2:32pm – Colombia vs Panama
3:24pm – Argentina vs Costa Rica
3:46pm – Chile vs Peru
DAY TWO – November 13
9:00am – Argentina vs Guatemala
9:22am – Uruguay vs Brazil
9:44am – Chile vs Panama
10:06am – Colombia vs Paraguay
11:13am – Costa Rica vs Guatemala
11:35am – Panama vs Peru
12:57pm – Semi Final 1
1:19pm – Semi Final 2
3:43pm – Final
TOURNAMENT OFFICIALS – REFEREES
Nerea Livoni (Argentina)
Cristiana Furturo (Brazil)
Maria Gabriela Graf (Brazil)
Dalia Pereira (Paraguay)
Pierina Laguna (Chile)
Paola Bolvaran (Chile)
Matías Esteban (Uruguay)